Jak dieta wpływa na cerę ?

slice of pie on tray

Odpowiednio zbilansowana i dobrana dieta ma ogromny wpływ nie tylko na zdrowie i funkcjonowanie organizmu, ale także na jego wygląd zewnętrzny. Odpowiednie odżywienie, a co za tym idzie dostarczenie organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych, witamin i minerałów wpływa korzystnie nie tylko na zdrowy wygląd włosów i paznokci, ale także naszej cery.

WPŁYW POSZCZEGÓLNYCH WITAMIN I SKŁADNIKÓW MINERALNYCH NA CERĘ

Witamina A – ma bardzo duży wpływ na stan skóry. Odpowiedzialna jest za regulację wydzielania łoju, odpowiednie nawilżenie oraz zdrowy i jednolity koloryt skóry. Zarówno witaminę A jak i jej pochodne wykorzystywane są w kosmetyce do leczenia zmian trądzikowych. Jej niedobór zaburza proces rogowacenia naskórka, powoduje suchość skóry, problemy z sebum (co w efekcie sprzyja rozwojowi zmian skórnych).
Witaminy D, E – wpływa na poprawę kondycji skóry, jej elastyczność i jędrność, a także zmniejsza ilość wydzielanego sebum. Hamuje również rozmnażanie się bakterii gram dodatnich, które odpowiadają za powstawanie trądziku.
Witamina PP – wykazuje działanie przeciwzapalne oraz złuszczające. Wpływa hamująco na rozwój bakterii gram dodatnich.
Cynk – posiada zdolność absorbowania nadmiaru sebum, bardzo pomocny przy leczeniu łojotoku.
Krzem i siarka – wspomagają prawidłowy proces złuszczania i regeneracji naskórka.
Selen – posiada działanie przeciwzapalne i antyseptyczne.

Zdecydowanie zdrowsze dla naszego organizmu oraz cery jest spożywanie tłuszczów nienasyconych pochodzenia roślinnego. Wpływają one korzystnie także na nasza cerę poprawiając jej jędrność, regulując barierę lipidową naskórka oraz działając anty starzeniowo. Dlatego warto dodać do sałatki kilka łyżeczek oliwy z oliwek czy olej lniany. Do codziennej diety włączyć orzechy oraz soję.

Zdrowa dieta, która dostarcza naszemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze musi być przede wszystkim urozmaicona. Bogata w owoce i warzywa, które zawierają bardzo dużo antyoksydantów, zwalczają wolne rodniki i wykazują działanie hamujące na procesu starzenia się skóry.

Dodaj komentarz