Brwi są ramą dla oczu. Podkreślają kształt twarzy i nadają jej charakteru. I to nic, że obecnie istnieje moda na efekt „no brows”. Nawet jeśli w tym sezonie nie akcentuje się ich już tak mocno, trzeba je po prostu mieć. Gęste, naturalne, grube. Co jednak zrobić, kiedy nasze brwi wypadają? Najlepiej jest poznać przyczyny gubienia włosków brwiowych i im zapobiegać. Zbyt duże ubytki wyglądają nieestetycznie. A przecież każdy z nas chciałby pochwalić się ładną symetrią twarzy. Bez brwi jest to niemożliwe.
Dlaczego brwi wypadają?
Czasy, w których żyjemy, nie sprzyjają naszemu ciału. Jeśli nie zadbamy o nie, nie poradzi sobie samo i zacznie chorować. Stres, nieregularny sen, zła dieta osłabiają organizm i wpływają też negatywnie na stan naszych brwi. Ich duży ubytek może świadczyć o zaburzeniach lub stanach zapalnych w organizmie. Problem ich wypadania może być jednak złożony.
Najczęstsze przyczyny wypadania brwi.
1. Choroby. Najbardziej popularne jest łysienie plackowate. To rodzaj choroby autoimmunologicznej. Organizm na skutek błędu sam atakuje zdrowe komórki i tkanki. W przypadku brwi atakowane są te komórki, które tworzą mieszki włoskowe. Zaburzenie ich pracy powoduje, że brwi nie tylko wypadają, ale też nie rosną. Egzema zwana też atopowym zapaleniem skóry to kolejna choroba pozbawiająca nas brwi. Towarzyszące jej objawy, czyli świąd, pieczenie, zaczerwienienie i suchość skóry, sprzyjają wypadaniu włosków. Choroba Hansena, zwana popularnie trądem, również nie pozostaje obojętna dla brwi. Trąd nie dość, że jest szybko zaraźliwy, to postępuje powoli. Zwiększa się wtedy ryzyko zakażenia większych obszarów organizmu. Wypadają nam nie tylko brwi i rzęsy, ale także włosy na głowie i całym ciele. Wszelkie choroby powiązane z gospodarką hormonalną osłabiają brwi i sprawiają, że włoski robią się suche i łamliwe. Chora tarczyca, a zwłaszcza jej niedoczynność, zapalenie spojówek, cukrzyca, chora wątroba lub toczeń rumieniowaty powodują pogorszenie kondycji brwi i ich wypadanie.
2. Pasożyty. Nużeniec to pasożyt z rodziny roztoczy. Ma podłużny kształt i żyje w mieszkach włosowych brwi i rzęs. Żywi się naskórkiem i powoduje zapalenie skóry, wypryski i świąd. Zarażamy się od osoby zakażonej, poprzez kontakt i używanie tych samych kosmetyków, ręczników bądź ubrań. Pasożyt ten wywołuje choroby zwane nużycą, bądź dekomedozą.
3. Stres. Lęk, niepokój, napięcia powodują zmiany fizjologiczne organizmu. To z kolei może obniżać poziom tlenu we włoskach mieszkowych i wahania się poziomu hormonów.
4. Uboga dieta. Brak odpowiednich składników i witamin nie pozostawi naszych brwi obojętnie. Jeśli w diecie brakuje węglowodanów, białek, tłuszczy, aminokwasów, witamin i minerałów, brwi będą wypadać. Brak wystarczającej ilości witaminy A i cynku zahamuje wzrost nowych brwi. Należy zadbać o to, by w naszym menu były produkty, które dostarczą nam biotynę (witamina B7), witaminę C, K, B12 i D.
5. Nadmierne wyskubywanie. Jeśli sami regulujemy brwi, możemy nieopatrznie usunąć za dużo cebulek lub je uszkodzić. Wtedy wzrost brwi jest bardzo powolny. Podobnie jest z nadużywaniem produktów do makijażu, stosowaniu kosmetyków do brwi ze złym składem. Ich zawartość może przeniknąć do mieszków włoskowych i spowodować w nich trwałe, nieodwracalne zmiany.
6. Przyjmowanie innych leków. Jeśli mamy chore stawy albo cierpimy na reumatyzm i przyjmujemy leki, to one mogą osłabiać nasze brwi i powodować ich wypadanie.
7. Powolny metabolizm. Warto podkręcać spalanie. Wtedy mamy pewność, że wszystkie potrzebne nam składniki dotrą na czas i odżywią nasze komórki. Powolny metabolizm to także zaburzenie pracy tarczycy i gospodarki hormonalnej.
8. Ciąża, połóg, menopauza. Wszystkie te stany, które kobiety przechodzą podczas swojego życia wpływają na wypadanie brwi, rzęs i włosów. Podczas nich często dochodzi do rozregulowania gospodarki hormonalnej. Panie narażone są wtedy również na wystąpienie niedoborów mineralnych i odżywczych.
9. Starzenie się organizmu. Z wiekiem tracimy równowagę hormonalną. U kobiet maleje poziom estrogenu. U mężczyzn spada poziom testosteronu. To przyczynia się do przerzedzania brwi i rzęs.
Kiedy dotyka nas problem, szukajmy rozwiązania. Konsultacja z odpowiednim lekarzem jest jak najbardziej wskazana. Dbajmy też o zróżnicowaną i bogatą w odżywcze składniki dietę. Korzystajmy z suplementów. Jest mnóstwo sposobów na to, by radzić sobie z ubytkiem rzęs i brwi.