Magnez to wyjątkowo ważny pierwiastek, bez którego nie mogą zachodzić procesy życiowe w organizmie człowieka. Skutki jego niedoboru mogą być bardzo dotkliwe, a w dłuższej perspektywie nawet niebezpieczne dla zdrowa i życia.
Magnez – objawy i skutki niedoboru
Pierwszymi objawami niedoboru magnezu jest zwiększenie senności, przemęczenie organizmu, notoryczna drażliwość i problemy z koncentracją. Początkowo często występują skurcze oraz drganie powiek. Nawet najmniejsze objawy niedoboru tego pierwiastka nie powinny być lekceważone – mogą one prowadzić do bardzo niebezpiecznych dla zdrowia skutków. Brak odpowiedniej ilości magnezu w diecie może skutkować większym prawdopodobieństwem zapadania w ciężkie choroby psychiczne, osłabioną odpornością i zwiększoną podatnością organizmu na ciężkie przechodzenie infekcji wirusowych i bakteryjnych. Długotrwały niedobór magnezu może wpływać na złą pracę układu krwionośnego, zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory oraz problemy z kościami, zębami i stawami.
Najlepsze źródła magnezu
Odpowiednia, pełnowartościowa dieta może uchronić przed wystąpieniem niedoboru różnych mikroelementów. W magnez bogate są ryby i owoce morza, pieczywo i produkty pełnoziarniste oraz orzechy. Warto dbać o spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, w szczególności szpinaku, bananów i pietruszki. Dobrym źródłem magnezu są tłuste, dobrej jakości sery żółtej, mleko oraz jaja. Osoby, które podejrzewają u siebie zaburzone wchłanianie magnezu, mogą zdecydować się na suplementację tego pierwiastka oraz nawadnianie organizmu wodami o wysokim stężeniu minerałów.