Jak dobrze dobrać kolor szminki

Pexels Musicfactory Lehmannsound 104510

Dobrze dobrane kolory szminki potrafią zdziałać cuda dla urody. Niestety, nie każda propozycja będzie do nas pasowała, a źle dobrany kolor może skutecznie popsuć całą stylizację. Jak więc wybrać tę idealną? W niniejszym artykule postaramy się przedstawić podstawowe zasady, które ułatwią dobór koloru szminki do naszego typu urody i okoliczności, w których chcemy ją nosić.

Cel artykułu

Celem tego artykułu jest zapoznanie Ciebie z wiedzą, jak poprawnie wybrać kolor szminki. Omówimy tutaj techniki doboru odpowiedniego koloru, uwzględniając kolor skóry, włosów i oczu. Dowiesz się również, jakie kolory są najlepsze w zależności od okazji.

Koloryzacja i skóra

Powodzenie na tym polu zależy zarówno od koloru skóry, jak i od preferowanych estetycznie rozwiązań. Warto zacząć od kontrolowania odcienia cerze, ponieważ na początku należy ustalić, czy skóra jest ciepła, chłodna, czy neutralna. W przypadku skóry ciepłej polecamy kolor brzoskwiniowy, pomarańczowy i koralowy.

  • ciepła skóra – brzoskwiniowy, pomarańczowy, koralowy
  • chłodna skóra – różowy, fioletowy, czerwony
  • neutralna skóra – ceglany, różowy, jasnoczerwony

W przypadku skóry chłodnej, zalecamy wybieranie szminek różowych, fioletowych lub czerwonych. Natomiast dla osób z neutralnym odcieniem skóry idealnymi kolorami są ceglany, różowe, czy jasnoczerwone.

Kolor szminki a kolor włosów

Ponadto, wybór koloru szminki powinien zależeć również od koloru włosów. Osoby blond powinny zdecydować się na szminki w odcieniach różów i brzoskwini, brązowe natomiast powinny zdecydować się na czerwone, boho lub koralowe kolory. Natomiast brunetki świetnie wyglądają w czerwonych, wina i brązowych odcieniach szminek.

  • blond włosy – różowe i brzoskwiniowe szminki
  • brązowe włosy – czerwone, koralowe
  • brunetki – czerwone, wina, brązowe

Kolor oczu a kolor szminki

Kolor oczu również jest ważny podczas dobierania koloru szminki. Dla osób z niebieskimi oczami najlepiej będą pasować czerwone, różowe i brzoskwiniowe szminki. Natomiast dla osób o brązowych oczach polecamy ciepłe, matowe kolory, takie jak brąz, bordo i róż. Dla osób z zielonymi oczami jednak zaleca się kolory naturalne, takie jak różne odcienie brązu, zielone i róże.

  • niebieskie oczy – czerwony, różowy, brzoskwiniowy
  • brązowe oczy – brąz, bordo, róż
  • zielone oczy – naturalne kolory, róże, brązy

Szminka do okazji

Na koniec warto zwrócić uwagę na to, że kolor szminki zależy również od okazji. Na codzień warto zdecydować się na delikatne, naturalne kolory, takie jak brzoskwiniowy, różowy lub nude. Natomiast na ważne okazje, takie jak wesela, urodziny czy wieczorne przyjęcia, warto zdecydować się na bardziej intensywne kolory, takie jak bordo, czerwony czy fioletowy.

Podsumowanie

Przy wyborze koloru szminki należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym kolor skóry, włosów i oczu, a także okazję, na jakiej będziemy ją nosić. Należy być świadomym, że nie każdy kolor będzie do nas odpowiadał, więc warto poświęcić trochę czasu, aby znaleźć idealny odcień, który podkreśli nasze piękno.

Dodaj komentarz